Тотален хаос: Интернет пълен с рецепти срещу COVID-19, лекари – създава се паника

0

Социалните мрежи „гъмжат“ с разкази на хора, които са прекарали коронавируса, а заедно с тях и с рецепти по дни за домашно лечение на COVID-19. Много хора предпочитат да потърсят дистанционно помощ или публикуват изписаните им лечения, за да са в помощ на бъдещи пациенти.

Според специалисти и лекари обаче подобни „дистанционни“ рецепти водят единствено до хаос, паника и презапасяване ненужно с лекарства, съобщава „Монитор“.

От Асоциацията на собствениците на аптеки сигнализират, че вече има дефицити. Засега обаче държавата не е засякла проблем.


За съжаление вече започнаха да се появяват някои дефицити и те са пряко свързани с COVID-19 заболяването. Открояват се 3 групи лекарства, които в по-голяма или в по-малка степен са дефицит. На първо място са антитромботичните лекарства, които се използват активно и в болнична обстановка, и за домашно лечение. Например фраксипарин, например клексан„, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Увреждайки кръвоносните съдове, вирусът води до по-голям риск от тромбозиране на кръвта.

Затова с цел превенция на евентуалните усложнения при по-тежките случаи се предписват антитромбоцити.

Другата група, която също се използва за това заболяване, са кортикостероидите, при които също се оформя дефицит. Кортикостероиди се предписват, когато имунитетът изнемогва и реагира неадекватно. Те предпазват от свръхактивна имунна реакция. Препоръчват на личните лекари да не ги предписват твърде рано, защото при по-леко болни може повече да навредят, отколкото да помогнат.

Снимка: Lupa.bg

Третата група лекарства, които мисля, че проблемът е по-малък, защото са много взаимозаменяеми, има много синоними, са антибиотиците. Антибиотици липсват в момента. Два-три основни антибиотика липсват, но те са заменими, така че там проблемът не е голям„, смята Костов.

Тези лекарства обаче не липсват заради презапасяване, а защото броят на заразените се увеличава и съответно тяхното използване за домашно лечение. Те се предписват само с рецепта.

Пациентите влизат в болница с по-малко симптоми, въпреки че направление за безплатен PCR тест по инструкция се издава при температура, кашлица, силна отпадналост, загуба на вкус и обоняние, затруднено дишане, мускулни болки и кислородно насищане по-малко от 92%.

Пациенти влизат в болница с по-малко симптоми. Ако чакаме петте симптома, ще бъде късно да ги отделим вкъщи, те ще са разнасяли заразата дълго време“, коментира д-р Гергана Николова, член на управителния съвет на Българския лекарски съюз.

Източник: Dnes.bg

Прегледана: 56017

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече